کربنات سدیم مراغه دختر جوان را از خودکشی نجات داد

خاکستر سودا یا  کربنات سدیم مراغه چندین کاربرد متنوع دیگر دارد که هر روز بر زندگی ما تأثیر می گذارد. تولید شیشه بزرگترین کاربرد است، با تولید ظروف شیشه ای، عایق فایبرگلاس و شیشه بشقاب که همگی از خاکستر سودا استفاده می کنند.

تولید کنندگان مواد شیمیایی از خاکستر سودا به عنوان ماده اولیه در تولید شیرین کننده ها و نگهدارنده های غذایی استفاده می کنند. در کاربردهای دارویی، گاهی اوقات از کربنات سدیم به عنوان بخشی از واکنش های شیمیایی اسید باز استفاده می شود.

همچنین به عنوان ساینده در برخی خمیردندان ها و به عنوان نرم کننده آب در صابون های ماشین ظرفشویی و سایر مواد شوینده خانگی استفاده می شود.

خاکستر سودا در سه درجه تولید می شود؛ خاکستر سودای سبک، که به طور گسترده ای به عنوان یک عامل بافر یا تنظیم کننده اسیدیته استفاده می شود.

کربنات سدیم

خاکستر سودا متوسط که بیشتر در صابون ها و مواد شوینده استفاده می شود. خاکستر سودا متراکم که برای کاربردهای صنعتی و تولیدی استفاده می شود.

کربنات سدیم کاربردهای زیست محیطی نیز دارد. می توان از آن برای درمان و بهبود قلیایی بودن دریاچه هایی که تحت تأثیر باران اسیدی قرار گرفته اند استفاده کرد.

و از آنجایی که با دی اکسید گوگرد و اسید هیدروکلریک واکنش نشان می دهد، خاکستر سودا می تواند با تشکیل ترکیبات مضر کمتر به تصفیه هوای خارج شده از پشته های شیمیایی و برج های اگزوز نیروگاه ها کمک کند. در بخش کشاورزی، خاکستر سودا به عنوان یک کود طبیعی استفاده می شود.

کربنات سدیم یک پودر سفید بی بو و پایدار و غیر سمی است که رطوبت را جذب کرده و یک محلول آبی قلیایی قوی تشکیل می دهد. مونوهیدرات کربنات سدیم  دارای یک مولکول آب اضافه شده است و اغلب به عنوان بافر استفاده می شود.

دو هزار سال پیش رومی ها از خاکستر سودا برای تهیه نان، شیشه و محصولات مختلف دیگر استفاده می کردند. امروزه جوش شیرین و بیکینگ پودر هر دو از خاکستر سودا به دست می آیند، بنابراین اکثر آمریکایی ها محصولی از وایومینگ ترونا را در آشپزخانه خود دارند.

کربنات سدیم یک ماده شیمیایی است که در زندگی روزمره استفاده می شود و می تواند فواید مختلفی داشته باشد. نکاتی وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید که به شما کمک می کند از این ماده شیمیایی مسئولانه و به نفع خود استفاده کنید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.