قیر فله در بورس رکورد زد !

گاهی اوقات قیر فله در بورس که آسفالت  نیز نامیده می شود یک درجه سوخت تخصصی است که می تواند در کاربردهایی مانند سطح جاده، سقف و انواع خاصی از رنگ استفاده شود.

این نوع منحصربه‌فرد نفت است که بدون آن نمی‌توانیم زندگی کنیم. قیر تنها در حدود 65 درصد از پالایشگاه های سراسر جهان تولید می شود و بازدهی آن تنها 3 تا 4 درصد از کل تخته سنگ خام است.

در اینجا، ما در مورد خواص قیر صحبت می کنیم و به اشتراک می گذاریم که قیر برای چه مواردی قابل استفاده است.

قیر چیست؟ قیر خود مایعی سیاه رنگ و بسیار چسبنده است. همچنین بسیار چسبناک و پر از کربن است که نمی توان از آن برای احتراق استفاده کرد (برخلاف بنزین، دیزل و سوخت جت).

در واقع، قیر حاوی مقدار زیادی کربن است که اگر در دمای حدود 150 درجه سانتیگراد نگهداری نشود، تبدیل به موم سخت سنگی می شود. در نتیجه شغل راننده تانکر قیر به شدت خطرناک است.

قیر در تانکرهای جاده ای نزدیک به نقطه جوش بارگیری می شود (برای حداکثر ویسکوزیته) که به این معنی است که رانندگان باید لباس های محافظ کامل سر و بدن برای تمام قسمت های بدن بپوشند.

قیر در چه مواردی قابل استفاده است؟ روکش جاده، قیر زمانی که با ماسه، شن و سنگ خرد شده مخلوط می شود، به جاده تبدیل می شود، قبل از اینکه پنکیک صاف شود.

قیر

90 درصد از کل شبکه جاده ها حاوی قیر است و تنها در اروپا، 4 میلیون مایل جاده به آن وابسته است! اما چرا قیر برای روکش جاده مناسب است؟

 

قیر را می توان برای جاده ها استفاده کرد زیرا ماهیت چسبناک آن به معنای واقعی کلمه تمام مصالح ساختمانی را به هم می چسباند. بعلاوه، ویژگی های ضد آب قیر بی نظیر است.

به این معنی که آب باران در ساخت و ساز جاده نفوذ نمی کند و به سادگی از آن خارج می شود. مهم است که سطوح جاده ها در برابر نفوذ آب مقاوم باشند تا احتمال ترک، تغییر شکل و چاله ها کاهش یابد.

به لطف هوای سرد و بارانی که معمول است، ما تمایل داریم پنجره‌ای کوتاه‌تر برای قرار دادن جاده‌های جدید و گسترش جاده‌ها داشته باشیم. بنابراین، اگر تعمیر و نگهداری جاده زیاد باشد، زمان زیادی برای انجام آن وجود ندارد.

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.