فلفل قرمز اتیوپی

در اتیوپی، فلفل قرمز در بسیاری از مناطق این کشور کشت می شود و منبع درآمد مهمی برای تولیدکنندگان خرده مالک است. از آنجایی که سهم بیشتری از فلفل تولید شده برای بازار است، سهم قابل توجهی از درآمد ملی ناشی از صادرات کالا را به خود اختصاص می دهد.

با وجود اینکه این کشور فلفل کشت می کند اما سهم آن در دنیا ناچیز بود. زیر بخش فلفل را می توان به عنوان توسعه نیافته، سازماندهی نشده، در مقیاس کوچک و ناکارآمد توصیف کرد.

علاوه بر این، تولیدات کشاورزان با محدودیت هایی مانند کمبود بذر اصلاح شده برای تامین نیاز تولیدکنندگان، عدم مشاوره و کمک های فنی، عدم توزیع به موقع کود، که منجر به تاخیر در کاشت و برداشت، روش سنتی کشت، عدم آموزش به کشاورزان می شود، مواجه بود.

کارشناسان و کمبود دستورالعمل ها، نشریات و دستورالعمل های تولید ادویه تا حد زیادی مانع تولید فلفل قرمز می شود. زنجیره ارزش فلفل قرمز از تولید پایین، کیفیت پایین، ارزش افزوده کمتر و بی نظمی عرضه رنج می برد. بازیگران تامین کننده ورودی، تولید کننده، عامل بازرگان، پردازشگر، عمده فروش، خرده فروش و مصرف کننده بودند.

این مشکلات کیفیت و کمیت پایین نه تنها بر رقابت بین المللی صادرکنندگان اتیوپی بلکه بر بازار داخلی نیز تأثیر می گذارد. کاهش تولید قیمت فلفل قرمز نیز به گونه های ضعیف، شیوه های فرهنگی ضعیف و بیماری ها نسبت داده می شود.

علیرغم اینکه اهمیت فلفل در اقتصاد اتیوپی و ظرفیت فعلی درآمدزایی فلفل در مقایسه با سایرین مورد توجه قرار نگرفته است. انتظار می رود تا سال 2050 جمعیت جهان به 9 میلیارد نفر برسد و تقاضا برای غذا به 70 درصد و 100 درصد برسد.

همانطور که سایرین اتیوپی نیز فلفل کشت می کنند، اما سهم آن در جهان در مقایسه با هند که 4 میلیون تن از 891800 هکتار در سال 1992 تولید کرد، ناچیز است، تولید اتیوپی در سال 2001/02 تنها 77962.4 تن بود که در 503381 هکتار برداشت شد.

بهره وری نیز با سایرین قابل مقایسه نیست، جایی که چین در سال 2001/02 15 متریک تن در هکتار داشت که تولید آن حدود 1.4 متریک تن در هکتار بود. علاوه بر این، تاریخچه قیمت فلفل قرمز پودری در اتیوپی شاید قدیمی ترین تاریخ از هر محصول گیاهی دیگری باشد.

اتیوپیایی ها وابستگی شدیدی به فلفل قرمز تیره دارند که به دلیل تندی بالای آن ارزش بالایی دارد. محصول تند پودر شده یک ماده طعم‌دهنده و رنگ‌دهنده ضروری در سس سنتی رایج «خورش یا خورشت» است.

در حالی که؛ غلاف سبز به عنوان سبزی همراه با سایر مواد غذایی مصرف می شود. یک باور عمومی در بین اتیوپیایی ها وجود دارد که فردی که به طور مکرر فلفل تند مصرف می کند در برابر بیماری های مختلف مقاومت دارد.

در رژیم غذایی روزانه اکثر اتیوپیایی ها وجود دارد. میانگین مصرف روزانه فلفل قرمز توسط بزرگسالان اتیوپیایی 15 گرم تخمین زده می شود که بیشتر از گوجه فرنگی و بیشتر سبزیجات دیگر است.

  • منابع:
  1. A seminar review on red pepper (Capsicum) production and marketing in Ethiopia
  • تبلیغات:
  1. گربه ای که علاقه ی زیادی به خوردن عرق یونجه دارد
  2. آیا می دانستید قارچ باعث بند آمدن خون دماغ می شود؟
  3. جاروبرقی متفاوتی که به گونه ای دیگر کار می کند!!!
  4. با جرثقیل خانگی ماهیانه صد میلیون تومان درآمد کسب کنید!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.